HVĚZDA PARDUBICE


 

                                                                                    

 

Historie sportovního klubu Hvězda Pardubice se datuje od roku 1959, kdy došlo k výstavbě atletického stadionu v Pardubicích na Dukle.

Tehdejší Rudá Hvězda Pardubice se dostala do povědomí sportovní veřejnosti především díky vynikajícím výsledkům jednotlivců. Nejznámějším atletem v počátcích oddílu byl bezesporu Jaromír Šlégr, účastník olympijských her 1960 v Římě. V atletickém sportu působila Rudá Hvězda jako celek, za který startovali i vojáci základní služby a příslušníci bezpečnostních složek, a to i díky spolupráci s Rudou Hvězdou Praha. Oddíl tak soustřeďoval na dlouhé roky nejen mladé atlety z východních Čech, ale i sportovce z celé republiky.

V průběhu téměř šedesáti let se naši atleti pravidelně vpisovali do historie nejen pardubické a české atletiky, ale dokonce i té evropské a světové. Reprezentovali na olympijských hrách, mistrovství Evropy i světa, posouvali hranice výkonnosti českých atletů v různých věkových kategoriích. Jména a výkony těch nejlepších naleznete na čestné listině závodníků oddílu na významných závodech a na listině reprezentantů naší republiky.

Atleti našeho oddílu vytvořili ve své historii 32 československých a 37 českých rekordů různých věkových kategorií. Mistry ČSSR se staly 39 x a ČSR 17 x, přeborníky Čech se staly 7 x a mistry ČR se stali 196x v různých věkových kategoriích.

Každoročně se v Pardubickém kraji vyhlašují různé ankety o nejlepšího sportovce kraje či města a o nejlepšího atleta kraje. Členové našeho oddílu jsou pravidelnými účastníky těchto akcí a patří k nejlepším nejen na Pardubicku, ale v celé České republice. Jména jednotlivých vyhlášených, již od založení těchto anket, můžete nalézt ZDE.

Všech svých úspěchů by náš oddíl ve své více než padesátileté historii nedosáhl bez výrazné a úspěšné práce trenérů. Z celé řady výborných trenérů určitě stojí za to jmenovat Arnošta Křivku, Pavla Studničku, Miroslava Wastla, kteří vychovali celou řadu reprezentantů České republiky. V současné době pracuje v oddíle „dvacítka“ kvalifikovaných trenérů a další absolvují trenérská školení.

Seznam našich trenérů najdete ZDE.Hvězda Pardubice patří k velmi aktivním pořadatelům špičkových atletických podniků. Každoročně se tak u nás na stadionu pořádá řada sportovních akcí, jak pro registrované atlety, tak i pro příchozí veřejnost.

Byli jsme hostitelem spartakiádních soutěží, Mistrovství ČR družstev dospělých, Mistrovství ČR mládeže i veteránů a řady dalších prestižních závodů. Pravidelně pořádáme ligové soutěže, středoškolské Corny poháry, štafetové poháry, atd.

Z vlastních akcí, které mají již mnohaletou tradici, jmenujme Velkou cenu v hodu břemenem, silniční běh Desítka Hvězdy Pardubice (který je nástupcem pardubického půlmaratonu Pardubice – Chrudim – Pardubice). Již 25 let pořádáme velmi oblíbený Pardubický atletický mítink, který patří mezi deset nejkvalitnějších atletických akcí v ČR. Tradičními akcemi jsou i Mikulášský běh v Dukelském lesoparku či veřejné atletické závody. Novinkou od roku 2017 je Dětský den s atletikou, který měl hned při jeho prvním ročníku veliký úspěch.

Pro bližší seznámení s bohatou historií našeho sportovního klubu se podívejte dále na naše stránky. Historie Hvězdy Pardubice je rozdělena do kapitol, které obsahují vždy jedno desetiletí.

 

                                                                                    

 

 

NAŠI SPONZOŘI A PARTNEŘI