Pardubický atletický mítink s kvalitními výkony i zahraniční účastí

Ikona kalendář

24.5.2024 - pátek

32. ročník pardubického mítinku nabídl skvělé počasí, ideální podmínky pro atlety a také výborné sportovní výkony. Již tradičně jsme viděli kvalitní vrhy, letos navíc posílené o závodníky ze Švédska, a zajímavou podívanou nabídly také obě dálkařské soutěže.

O jeden z nejkvalitnějších výkonů mítinku se postaral koulař Tadeáš Procházka, který ve třetí sérii poslal kouli do vzdálenosti 19,20m. Za ním se seřadili Jesper Ahlin ze Švédska a hradecký Petr Plašil, kteří vrhli za šestnácti metrovou hranici. Skvělé výkony byly k vidění také v mužském disku. Vítězství si suverénně vyházel Jakub Forejt ze škody Plzeň, který se na pardubickém stadionu blýskl osobním rekordem 58,45. Druhý skončil jeho bratr Michal Forejt za výkon 55,20.

Jasná vítězství jsme sledovali v obou ženských vrhačských závodech. Na začátek programu se o skvělý výsledek postarala Veronika Bártová v kladivářském kruhu. Závodnice pražské Dukly ovládla závod s náskokem šesti metrů, když své čtyřkilové náčiní poslala do vzdálenosti 61,60. Druhé místo obsadila Molly Skugge ze Švédska (55,38) a třetí skončila domácí juniorka Anežka Sádovská (54,44). Podobně se vyvíjela také soutěž diskařek. V ní jasně kralovala plzeňská Barbora Tichá výkonem 54,73. Za ní se na stupních vítězek seřadily Leona Vargová (48,85) z Olympu Brno a Klára Klonová (48,18) z pražského Olympu.

Zajímavou podívanou nabídla soutěž kladivářů. Vedle mužského závodu jsme mohli sledovat také kvalitní vyrovnanou soutěž juniorů, kteří bojovali především o možnost startu na Mistrovství světa juniorů v Limě. K tomu bylo potřeba překonat hranici 70 metrů, ke které se hned dva závodníci hodně přiblížili. Pouze 12 centimetrů zaostal od sedmdesátky jablonecký Patrik Danilevič, přičemž mu zdárně sekundoval domácí Jáchym Sádovský (68,50m). Podobně vyrovnaný souboj nabídlo také mužské kladivo, kde se nakonec z vítězství radoval Švéd Karl Ludvik (63,27). Druhou příčku obsadil domácí Filip Chodil (62,64) před plzeňským Nickem Vránkem (62,20).

V mužské dálkařské soutěži jsme mohli sledovat suverénní počínání Jiřího Winklera z Ústí nad Orlicí. Hned dvakrát v závodě překonal sedmimetrovou hranici, nejdál doletěl na 7,22. Druhou a třetí pozici si mezi sebou rozdělili domácí závodníci. Milan Tobiška předvedl výkon 6,96 a po zranění se vracející Martin Kvapil zapsal 6,67. V ženském dálkařském závodě si vítězství zajistila Lucie Kvapilová, když dolétla až do vzdálenosti 5,42. Druhá skončila pacovská Michaela Kovandová (5,30).

Pardubický atletický mítink pak doplnily také závody na dráze. Stovku ovládl domácí vícebojař Milan Vích za 11,08 před, taktéž domácími, Adamem Havelkou a Jiřím Bruhou. Na třístovce si pro vítezství, s téměř dvousekundovým náskokem, dosprintoval Jaroslav Černík. Velmi těsný finiš pak nabídl závod na 600 metrů. V něm se představilo hned 5 domácích závodníků, ovšem z vítězství se nakonec radoval mladoboleslavský Jiří Miler (1:22.46). Těsně za ním pak v cíli skončil Matouš Pavlík (1:22.77), kterého na stupně vítězů doprovodil třetí Matěj Šťovíček.

Nabitý atletický program pokračuje o víkendu, kdy nás nejprve v sobotu čeká II. liga v Chrudimi. V neděli se potom představí mužské „Áčko“ na II. kole extraligy ve Zlíně. Držíme palce!

Martin Kvapil dálka